Czy taki preparat wpływa na antykoncepcję?

Czy PUKKA Shatavari - dla kobiet obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

PUKKA Shatavari jest suplementem diety zawierającym sproszkowany korzeń szparaga lekarskiego (Asparagus racemosus).

Wyciąg z Shatavari zawiera saponiny, które mogą mieć działanie podobne do hormonów. W związku z tym należy zachować ostrożność podczas stosowania tego suplementu równolegle z doustną antykoncepcją hormonalną, ponieważ badania pokazały, że wysokie dawki tej rośliny powodują wzrost stężenia niektórych hormonów. Badania te były jednak przeprowadzane na szczurach, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, jak taki preparat wpłynie na kobietę przyjmującą tabletki antykoncepcyjne.

Ostateczna decyzja należy więc do Pani. Naszym zdaniem przyjmując preparat PUKKA Shatavari warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.

W naszym serwisie nie pojawiało się wiele pytań o Shatavari. Poniżej umieszczamy jedno z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-wlasciwosci-ma-shatavari.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.