Syndrom białego fartucha

Różnica wyniku ciśnienia tętniczego mierzonego samodzielnie w domu niż podczas pomiaru u lekarza, może być wynikiem syndromu białego fartucha. Szacuje się, że 30 proc. pacjentów ujawnia nadciśnienie białego fartucha. Dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym dokładnie polega to zjawisko.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

nie wspomniała Pani w jakich warunkach został wykonany pomiar ciśnienia, jednak tak, ciśnienie krwi 170/90 u 22-latki stanowi zagrożenie dla zdrowia. Zwykle norma ciśnienia krwi dla osoby dorosłej wynosi około 120/80 mmHg. Ciśnienie krwi na poziomie 140/90 mmHg lub wyższe jest uważane za wysokie i wymaga konsultacji z lekarzem w celu zdiagnozowania i leczenia ewentualnych schorzeń.

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udary mózgu, uszkodzenia nerek i problemy z krążeniem. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które pomoże obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Więcej informacji na temat prawidłowego ciśnienia znajdzie Pani w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty