Czy test ciążowy wykryje ciążę pozamaciczną?

Dzień dobry,czy sperma która dostała się do środka poślizgowego jest w stanie po użyciu tego żelu zaplodnic? Wzięłam po jakimś czasie lubrykant kropelke,po czym użyłam go do stymulacji łechtaczki,nie doszło do penetracji. Miałam już 4 krwawienia okresowe i wszystkie testy wyszły negatywnie, a zrobiłam z 5. I kolejne pytanie brzmi czy gdyby była ciąża pozamaciczna by wyszła na teście ciążowym?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno wskazania testów ciążowych, jak i pojawiająca się cyklicznie miesiączka zaprzeczają jakoby była Pani w ciąży, zwłaszcza, że opisana sytuacja nie nosi znamion ryzyka nieplanowanej ciąży. Plemniki z pewnością nie są w stanie przeżyć w tak niesprzyjającym dla nich środowisku, jakim jest lubrykant, dodatkowo nieprawdopodobne, by były w stanie migrować z łechtaczki do komórki jajowej.

Ciąża pozamaciczna również jest nieprawdopodobna, gdyż dochodzi do niej wskutek zapłodnienia, które, jak już pisałam powyżej, w opisanej sytuacji jest niemożliwe. Natomiast jeśli chodzi o wskazania testu ciążowego, to owszem – byłby pozytywny w takim wypadku, ponieważ ciąża pozamaciczna także powoduje wzrost beta hCG wykrywanego w moczu przez test ciążowy. Jeśli interesuje Panią ten temat, to szerzej omawia go artykuł pod tym adresem: https://parenting.pl/ciaza-pozamaciczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.