Jak duże jest ryzyko ciąży u 20-letniej kobiety?

Dzień dobry.Pisze bardzo spanikowana , obawiam się , że przewlekły stres bardzo osłabił mi organizm…I dla swojego spokoju chciałabym zadać pytanie odnośnie mojego zdrowia.Ostanie współżycie miałam 12.03.2024 , potem miesiaczke od 31.03-05.04 .Pozniej w maju miałam bardzo skąpe plamienie trwające 3 dni.Nie wiem czy to skutek stresu czy nie…Zrobiłam kilka testów ciążowych , wszystkie negatywne bez żadnego zawahania.Bylam u ginekologa i stwierdził że nie widzi żadnej ciąży narazie , jedynie co mnie niepokoi to jakiś pęcherzyk 20mm….Towarzysza mi dolegliwości na tle nerwowym w postaci płytkiego oddechu , bólu głowy i suchości w przełyku.Dzis co jakiś czas boli mnie prawa pierś , nie mam pojęcia czy sobie nią naruszyłam ale oprócz lekkiego kłucia raz na jakiś czas nic innego się nie dzieje.Czy powinnam się uspokoić ? Czy ryzyko ciąży nadal jest?Bede wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź….
KOBIETA, 20 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku, gdy towarzyszy Pani od jakiegoś czasu stres, ostatnia miesiączka objawiła się jedynie plamieniem, istnieje możliwość, że samopoczucie psychiczne wpływa na cały cykl menstruacyjny. Jeżeli ostatni stosunek odbyła Pani w marcu, a po nim pojawiło się jeszcze normalne krwawienie, to nie powinna się Pani martwić zapłodnieniem, zwłaszcza że nie było ono widoczne w obrazie USG.

Pęcherzyk, o którym wspominał ginekolog, mógł być największym z pęcherzyków na jajnikach (pęcherzyk Graafa – zazwyczaj osiąga około 20mm), który pękając, doprowadzi do uwolnienia komórki jajowej (owulacji), która zostanie usunięta z organizmu podczas miesiączki.

Więcej informacji na temat opóźnionej miesiączki znajdzie Pani w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularne-miesiaczki

https://parenting.pl/miesiaczka

https://parenting.pl/jak-wywolac-okres-sposoby-przyczyny-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.