Czy to możliwe, że przez tabletki spóźnia mi się miesiączka?

Witam,zacznę od tego,że brałam tabletki antykoncepcyjne,przestałam je brać 28 grudnia do tego czasu współżyłam z chłopakiem. 31 grudnia dostałam krwawienie z odstawienia tabletek,miesiączkę miałam zaplanowana na 5 stycznia do tej pory nie dostałam. Czy to możliwe,że przez tabletki spóźnia mi się miesiączka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szereg zmian hormonalnych związanych zarówno z zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych, jak i z ich odstawieniem może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, powinien Panią uspokoić: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Organizm musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji, stąd trudno przewidzieć, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka – wcale nie musi się to pokrywać z terminem sprzed okresu stosowania pigułek. Co ważne, większość ginekologów przyznaje, że miesiączka po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej powinna pojawić się w przeciągu 6 miesięcy. Zatem nie ma Pani powodów do obaw – nawet przez najbliższych kilka miesięcy krwawienie menstruacyjne może nie nastąpić.

Proszę pamiętać jednak, że w tym czasie nie jest Pani chroniona przed ciążą i nawet mimo braku miesiączki może wystąpić owulacja.

Szczegółowo tę problematykę porusza nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.