Czy to oznacza, że nie mam już problemów z tarczycą?

Dzień dobry, od 15 lat nie leczę niedoczynności tarczycy którą zdiagnozowano mi w szpitalu uniwersyteckim za dzieciaka. Chcialam wrócić do leczenia, natomiast wczorajsze wyniki...są prawidłowe. TSH 2,8432, fT4- 1,00, anty-TPO- <3.00. Jednoczenie limfocyty i leukocyty mam dużo powyżej normy, eozynofile poniżej ( wynik 0,70). Czy to możliwe, że tarczyca się...wyleczyła sama? Mam wszystkie książkowe objawy niedoczynności, nie miesiączkuje od wielu lat.
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zacznę od tego, że to dobrze, że zdecydowała się Pani wrócić do kwestii leczenia niedoczynności tarczycy i podjęła kroki, aby sprawdzić aktualny stan gruczołu tarczowego. To bardzo ważne, by nie ignorować dotychczasowych diagnoz, hormony tarczycowe mają znaczny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Jeśli chodzi o Pani wyniki badań, warto zaznaczyć, że TSH (tyreotropina), fT4 (wolna tyroksyna) i anty-TPO w normie są dobrym znakiem, ale niekoniecznie oznaczają, że tarczyca jest zdrowa. Warto pamiętać, że praca tego gruczołu zależy od wielu czynników, w tym od etapu życia, obecnego stanu zdrowia, diety czy poziomu stresu, a nawet przyjmowanych leków. W przypadku niedoczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli została zdiagnozowana w młodości, stan ten może wymagać regularnego monitorowania.

Objawy, które Pani wymieniła, takie jak brak miesiączki i inne typowe dla niedoczynności tarczycy (osłabienie, senność, przybieranie na wadze, sucha skóra, zaparcia), nie powinny być ignorowane. Nawet jeśli aktualne wyniki badań są w normie, objawy te mogą wskazywać, że w organizmie dzieje się coś, co wymaga uwagi. Wysokie wartości limfocytów i leukocytów mogą sugerować stan zapalny lub reakcję immunologiczną w organizmie, natomiast niskie eozynofile nie zawsze są powodem do niepokoju, ich ocena zależy od kontekstu i pozostałych wyników badań.

Proponuję konsultację z lekarzem endokrynologiem, który specjalizuje się w chorobach tarczycy. Może on zlecić dodatkowe badania, takie jak USG tarczycy, które mogą dać więcej informacji o jej strukturze i funkcjonowaniu. Możliwe, że konieczne będzie również szersze spojrzenie na Pani stan zdrowia, włączając w to badania hormonalne czy ocenę układu reprodukcyjnego, szczególnie w kontekście braku miesiączek.

Zachęcam też do zapoznania z informacjami:

- https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

- https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

- https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie

- https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy

Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie Pani przyczynę swoich dolegliwości i odpowiednie metody leczenia, które poprawią Pani samopoczucie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.