Czy to wskazuje na problem z tarczycą?

Witam proszę o pomoc od 3 tyg chodzę zmęczona zawroty głowy uczucie zimna i wrażenia pijanym.dzis robiłam badania od tarczycy tsh- 1.9 ft3- 3.79 norma od 4 do 8 i ft4-13 norma od 10 do 19. Witamina d wynik 30. To głowy w porządku badania z krwi podstawowe plus d dimery układ krzepnięcia glukoza w porządku. Czy to wskazuje na problem z tarczyca proszę o pomoc.
KOBIETA, 33 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Opisane przez Panią objawy, takie jak zmęczenie, zawroty głowy czy uczucie zimna, mogą być związane z wieloma różnymi stanami zdrowia, ale warto zwrócić uwagę na wyniki badań tarczycy i witaminy D, które Pani podała. Poziom TSH na poziomie 1,9 jest w normie, ale wartości FT3 i FT4, jakie Pani wymieniła, znajdują się poniżej zalecanych norm lub bardzo blisko dolnej granicy. To może sugerować prawdopodobieństwo niedoczynności tarczycy. Hormony tarczycowe mają wpływ na większość procesów w organizmie, stąd niedoczynność tarczycy może powodować wiele objawów ze strony różnych układów. Są to: zmęczenie, uczucie zimna, senność, problemy z koncentracją i pamięcią, mgła mózgowa, nadwaga, sucha skóra zwłaszcza na kolanach i łokciach itp.

Poziom witaminy D - 30 ng/ml jest na dolnej granicy normy, co może również znacząco wpływać na ogólne samopoczucie i poziom energii. Niski poziom witaminy D wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym ze zmniejszoną odpornością i większym zmęczeniem.

Zdecydowanie polecam skonsultowanie się z lekarzem endokrynologiem, który dokładniej oceni Pani stan zdrowia, historię leczenia, wyniki badań, wpływ ewentualnych leków przyjmowanych na stałe i zdecyduje o dodatkowych badaniach, bądź potrzebie leczenia. Możliwe, że konieczne będzie dokładniejsze zbadanie tarczycy w USG lub suplementacja witaminy D.

Zapraszam do lektury artykułów na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-na-tarczyce

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-niedobor-witaminy-d

Życzę Pani szybkiego wyjaśnienia przyczyny dolegliwości i poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.