Czy w moim wieku to już może być menopauza?

Witam. Mam 45lat i wszystkie objawy wskazujące wchodzenie w menopauzę . Ostatnią miesiączkę miałam we wrześniu ,październik nie było i nadal nie mam. Opóźnienie 11 dniowe miesiączki miałam także w lutym. Miesiączki bywały albo krótkie obfite albo dłuższe do 7 dniu lżejsze. W październiku miałam 3 noce kiedy wybudziłam się cała spocona, jakby z wiadra ktoś mnie wodą polał. Do tego doszło wybudzanie nocne ,rozdrażnienie ,drażliwość, przygnębienie, kołatanie i kłucie serca, czasami ból głowy. Parę razy na przełomie 2 lat miałam zawroty głowy, ale tłumaczyłam to sobie niskim ciśnieniem, tak samo kołatanie czy kłucie serca jako objaw stresu. Zrobiłam domowy test na menopauzę FSH i wyszedł pozytywny. W pudełku jest drugi ,który według instrukcji mam powtórzyć za tydzień. Czy w moim wieku to już może być menopauza albo jej początek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o przekwitaniu można mówić wtedy, gdy miesiączka nie pojawia się przez rok, wówczas ostatnie krwawienie menstruacyjne nazywamy menopauzą. Szczegółowo temat ten omawia nasz artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/menopauza.

Natomiast tzw. okres okołomenopauzalny może obejmować nawet 10-15 lat – od 44. do 55. roku życia. Zatem bardzo prawdopodobne, że wkroczyła Pani w ten okres, co potwierdza zarówno wynik testu domowego użytku, jak i dolegliwości, które Pani doskwierają. Jeżeli nie stosuje Pani doustnej antykoncepcji hormonalnej, to dostępny w aptekach test na stężenie poziomu FSH w 99% przypadków daje wynik miarodajny.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy.

To, kiedy pojawia się klimakterium zależy od wielu czynników: dla Pani wskazówką może być moment, w którym doświadczyły menopauzy Pani mama czy babcia. Zazwyczaj ten schemat jest powielany.

Jeżeli dolegliwości, których Pani doświadcza, są uciążliwe, może Pani pomyśleć o tzw. HTZ lub łagodzeniu objawów menopauzy za pomocą diety, aktywności fizycznej czy suplementów pochodzenia ziołowego. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-menopauza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.