Czy wizyta ginekologiczna będzie wskazana w tej sytuacji?

Jestem w 5 tyg ciąży (pierwsza ciąża).Przebywam obecnie w Irlandii. Za niecałe dwa miesiące planujemy z mężem (oczywiście o ile sytuacja pozwoli) podróż do Polski podczas której, mogłabym skorzystać z wizyty u ginekologa, byłabym wtedy w 13tyg ciąży. Czy warto w najbliższym czasie umówić się na wizytę do lokalnego lekarza, czy może mogę poczekać? Czy z racji na obecny stan epidemiczny wizyta jest wskazana i bezpieczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam, problem polega na tym, że prowadzenie ciąży w Irlandii i prowadzenie ciąży w Polsce to są dwie zupełnie rozbieżne metody. W Polsce niemal każda kobieta, która dowie się o ciąży, zazwyczaj koło 5.-6. tygodnia, dość szybko udaje się do ginekologa, by to potwierdzić. Zaleca się, by ta pierwsza wizyta miała miejsce najpóźniej do 10. tygodnia ciąży. Podczas pierwszej wizyty ginekologicznej w Polsce lekarz zbiera wywiad od pacjentki i wykonuje badania: cytologiczne, ginekologiczne oraz USG transwaginalne. Zakładana jest karta przebiegu ciąży, zawierająca informacje o pacjentce i płodzie. Jest niezbędnym dokumentem, towarzyszącym ciężarnej przez cały okres trwania ciąży. Ta pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym jest również bardzo ważna, ponieważ ginekolog kieruje przyszłą mamę na kolejne badania, m.in.: morfologię, oznaczenie poziomu beta hCG, badania diagnostyczne pod kątem chorób zakaźnych (obecność wirusów HIV, HCV) itd. Proszę zapoznać się z artykułem, który omawia istotne badania w pierwszym trymestrze ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-pierwszym-trymestrze-ciazy. Od pierwszej wizyty polskie kobiety pojawiają się u ginekologa prowadzącego ciążę co dwa tygodnie lub raz w miesiącu – im bliżej rozwiązania, tym wizyty mogą być częstsze. Oczywiście w obecnej sytuacji epidemiologicznej wizyty mogą być rzadsze, jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo. W Irlandii z kolei normą jest czekanie z wizytą u GP do 10. tygodnia ciąży, zaś wizyta w szpitalu u ginekologa ma miejsce nawet między 16. a 20. tygodniem ciąży. Trudno zatem powiedzieć, jak powinna Pani zrobić – gdyby mieszkała Pani w Polsce, sugerowałabym jak najszybszy kontakt z ginekologiem. Mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie, uważam, że nie warto odwlekać momentu spotkania ze specjalistą. To, co mogę zasugerować, to kontakt z Pani lekarzem GP. Być może zainteresuje Panią również artykuł o rozwoju płodu w I trymestrze ciąży tydzień po tygodniu: https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-trymestr-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.