Czy wynik nie jest mocno zaniżony?

Ostatnio zrobiłam sobie rutynowe badania, ponieważ 2 i pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne i wszystkie wyszły dobrze, oprócz APTT (23,0). Stwierdziłam tez, ze zrobię dodatkowo badanie na D-dimery i powtórzę APTT dla pewności. Tym razem wyszło jeszcze niższe (22,6), a D-dimery w normie. Mój ginekolog powiedzial, ze tabletki mam brać i ze nie ma to nic wspólnego. Oczywiście zadzwonilam dodatkowo do 2 innych ginekologów, którzy powiedzieli mi, ze raczej powinnam je odstawić ale mam poczekać do końca opakowania. Między powtórzonymi badaniami bylo 5 dni i widać jak APTT spadło. Gdy byłam u lekarza rodzinnego powiedział mi ze wynik nie jest mocno zaniżony i nie ma się czym martwić. Czy to prawda?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Przy przyjmowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych, często może dochodzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, jak i prawidłowej pracy wątroby, dlatego też zalecana jest kontrola parametrów krwi.

Badanie APTT, czyli czas kaolinowo - kefalinowy jest podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób związanych z krzepliwością krwi. Ten parametr daje możliwość określenia czasu, jaki jest niezbędny, aby rozwinął się skrzep. Jest to istotne badanie między innymi w diagnozie zakrzepicy.

Na podstawie Pani wyniku badania, można by stwierdzić, że wynik wystąpił poniżej ustalonej normy referencyjnej. Obniżony wynik mógłby oznaczać skłonność do nadkrzepliwości i skłonności do zakrzepicy. Jednakże dany wynik nie jest bardzo niski, więc jeżeli jest Pani pod kontrolą lekarza ginekologa, należałoby trzymać się zaleceń lekarza.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy ponowną konsultację z lekarzem, który po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym działaniu i rozszerzeniu diagnostyki.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czas-kaolinowo-kefalinowy-atpp

https://zdrowie.parenting.pl/krzepliwosc-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty