Czy wystarczy stosowanie dodatkowego zabezpieczenia?

Dzień dobry. Przyjmuje tabletki qlaira o godz 17:30, wystąpiły u mnie silne wymioty i biegunka w nocy oraz na następny dzień, kiedy miałam przyjąć 11 tabletkę z opakowania. Przyjęłam ją lecz podejrzewam, że się nie wchłonęła. Czy wystarczy stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 9 czy koniecznie jest także nie robienie przerwy między opakowaniami? Dodam, że wystąpiło u mnie skąpe krwawienie w 13 dniu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istotny jest fakt po ilu godzinach od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej wystąpiły silne wymioty oraz biegunka.

Jeśli dolegliwości te pojawiły się w ciągu 3-4 godzin od połknięcia tabletki, to faktycznie skuteczność mogła zostać zaburzona i konieczne jest odpowiednie postępowanie. Polega ona na zażyciu dodatkowej tabletki tak szybko jak to możliwe oraz stosowaniu dodatkowej antykoncepcji przez 9 kolejnych dni. Warto dodać, że takie postępowanie dotyczy tabletek oznaczonych jako 1-17.

Natomiast jeśli biegunki i wymioty wystąpiły po czterech godzinach od zażycia pigułki, to tabletka powinna wchłonąć się i zadziałać prawidłowo. Wówczas nie jest potrzebne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Oto odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moja-tabletka-mogla-sie-nie-wchlonac, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-tabletce-qlaira.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.