Czym może być spowodowane zwyrodnienie zastawki mitralnej?

Witam Mam 21 lat, stwierdzono u mnie zwyrodnienie prawej mitralnej zastawki serca. Chciałabym się dowiedzieć czym to zwyrodnienie zostało spowodowane?  We wcześniejszych latach miałam wykonywane ECHO serca i żadna nieprawidłowość nie została wykryta, dopiero w zeszłym roku. Z poważaniem I.
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród przyczyn zwyrodnienia zastawki mitralnej mogą znajdować się:
- choroby zapalne (gorączka reumatyczna, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy, twardzina, choroba Kawasaki)
- choroby zwyrodnieniowe (zespół Barlowa, zespół Marfana, zespół Ehlersa-Danlosa)
- choroby mięśnia sercowego (choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatia rozstrzeniowa, kardiomiopatia przerostowa)
- choroby spichrzeniowe i naciekowe (amyloidoza, zespół hipereozynofilowy, zespół rakowiaka)
- przyczyny jatrogenne (przyjmowanie pochodnych ergotaminy, przyjmowanie fenfluraminy)
- wady wrodzone (rozszczep płatka zastawki mitralnej, dwuujściowa zastawka mitralna).
By ocenić, która z wymienionych wyżej przyczyn mogła skutkować uszkodzeniem zastawki mitralnej powinna Pani porozmawiać z lekarzem. Na pewno odpowie na wszystkie Pani pytania.