Dlaczego lekarz nie zdecydował się na leczenie skrzeplin?

Szanowny Panie Doktorze! Mój ojciec (l. 68) na początku grudnia ubiegłego roku zachorował na zakrzepicę żył głębokich lewej kończyny dolnej. Nie wiadomo, czy przyczyną tego był wcześniejszy upadek, czy też wpływ zmian miażdżycowych oraz nadciśnienia tętniczego, na które od wielu lat choruje. W opisie badania dopplerowskiego z dn. 8.12.201 r. czytam „żyła udowa lewa w 1/3 dolnej części uda, żyła podkolanowa lewa oraz żyły głębokie lewego podudzia od 1/3 dolnej części do żyły podkolanowej wydolnione skrzeplinami z niewielką brzeżną odcinkową rekanalizacją”. Lekarz internista przepisał ojcu 20 zastrzyków Clexane 60 mg, które już dawno wybrał. Teraz bierze warfarynę 5 mg 2 razy dziennie, co pozwala utrzymać INR w granicach 2,6 do 2,8. Oprócz tego Diosminex 0,5 mg ( 1 dziennie), Bisopromerck 10 mg (1 dziennie), no i jeszcze moczopędny Toramide 5 mg (2 razy dziennie).

Mam następujące pytania: Dlaczego lekarz prowadzi tylko leczenie zachowawcze? Czy to normalne, aby nie robić nic ze skrzeplinami? Dlaczego nie kontynuuje leczenia Clexanem? Dlaczego nie kieruje ojca na kolejne USG? Czy z góry zakłada, że skrzepliny nie da się rozpuścić? A co będzie, gdy się urwie? Czy tak wygląda standardowe leczenie w Polsce zakrzepicy kończyn dolnych? Na te pytania właśnie bardzo chciałbym otrzymać odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 69 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

W naturalnym przebiegu zakrzepicy żył głębokich dochodzi do powiększania się zakrzepu. W przypadku dużych zakrzepów całkowite rozpuszczenie zakrzepu, nawet u chorych leczonych heparyną (np. Clexane) jest rzadkie. Najczęściej dochodzi do tzw. organizacji zakrzepu. Małe zakrzepy zazwyczaj ulegają rozpuszczeniu.

W leczeniu zakrzepicy żył głębokich stosuje się następujące metody: wczesne uruchomienie pacjenta, leczenie uciskowe, leczenie przeciwzakrzepowe, a czasem leczenie trombolityczne bądź trombektomię żylną.

Według wytycznych obowiązujących w Polsce i opracowanych przez ekspertów: po wykluczeniu przeciwwskazań rozpoczyna się leczenie heparyną drobnocząsteczkową (Clexane), bądź niefrakcjonowaną. Wskazane jest jednoczasowe włączenie do leczenia doustnego koagulanta (acenolkumarol bądź warfaryna). Późniejsza kontrola powinna obejmować monitorowanie wskaźnika INR, który powinien utrzymywać się w granicach 2-3.

Leczenie trombolityczne jest rozważane tylko u chorych, u których nie ma zwiększonego ryzyka krwawienia. Ważny jest też wczesny etap choroby - czas trwania objawów do 72h i/lub ryzyko utraty kończyny. Trombektomię żylną (czyli zabiegowe usunięcie zakrzepu) stosuje się z zasadzie tylko u chorych zagrożonych usunięciem kończyny, u których nie można stosować leczenia trombolitycznego (rozpuszczającego zakrzep).

W przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia zatorowości płucnej, nieskuteczności leczenia antykoagulacyjnego oraz przy przeciwwskazaniach do takiego leczenia można ocenić wskazania do założenia stałego lub czasowego filtra do żyły głównej dolnej, który pomaga zatrzymać ewentualny materiał zatorowy pochodzący z układu żył głębokich.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty