Dlaczego mam ten ból brzucha i biegunki?

Dzień dobry, Od niedawna zaczął boleć mnie brzuch przed zrobieniem stolca natomiast po jego zrobieniu ból przestaje. Jednak po kilku godzinach albo dniach znowu powraca i jest to samo. Zazwyczaj jest to normalny stolec ale ostatnio była to biegunka. Co to może być? I co mam robić? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Pana stan może być objawem na przykład zespołu jelita drażliwego. Jest to choroba układu pokarmowego człowieka i dotyka wiele osób.

Do głównych symptomów zespołu jelita drażliwego należą w szczególności częste bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem (zatwardzenia albo biegunki). Taki stan rzeczy może być spowodowany wieloma czynnikami, wskazuje się, że są nimi: podatność na stres, problemy z prawidłowym ruchem jelit, nieprawidłowości w układzie odpornościowy, a także nadwrażliwość trzewna.

Powodem opisywanych przez Pana problemów, zważywszy, że pojawiły się one niedawno, może być też jakaś infekcja układu pokarmowego.

Najprawdopodobniej jest to jednak problem z zespołem jelita drażliwego. W takiej sytuacji powinien się Pan zgłosić do lekarza internisty lub od razu do gastroenterologa, który za pomocą odpowiednich badań będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zaproponować ewentualne leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat opisywanego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.