Dlaczego nie odczuwam smaku?

Dzień dobry! Mniej więcej od wczoraj utraciłem zupełnie zdolność odczuwania słonego smaku. Zamiast niego czuję smak kwaśny. Testowałem nawet na samej soli i również nie czułem słoności i przebijał się delikatnie kwaśny smak. W przypadku oscypka - sam kwas czułem, gdzie domownicy normalnie jedzą i wszystko w porządku. Czy jest to coś wartego konsultacji czy poczekać jeszcze kilka dni aż samo minie?

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić Pana do kontaktu z lekarzem rodzinnym, laryngologiem lub neurologiem. W pytaniu opisuje Pan, że ma problemy z odczuwaniem smaku słonego. Zamiast niego wyczuwalna jest kwaśność potraw. Z samej relacji, która jest odczuciem subiektywnym ciężko jest wywnioskować, co może Panu dolegać. Takie zmiany smaku mogą mieć różne podłoża (np. zaburzenia w obrębie kubków smakowych). Z tego też względu ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednio dokładny wywiad, zleci badania (np. badanie morfologii krwi, czy badania obrazowe głowy) oraz przepisze odpowiednie leczenie. Z tych względów konsultacja lekarska wydaje się być niezbędna. Możliwe, że już sama teleporada byłaby w stanie rozwiać pewne wątpliwości i dać lekarzowi wskazówki, co do odpowiedniego schematu postępowania.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/dlaczego-cos-nam-smakuje

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-glowy-cel-wskazania

https://portal.abczdrowie.pl/jezyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.