Co oznacza ten obraz mózgowia u 74-latki?

Badanie głowy.Uwidoczniono liczne ogniska rozsiane hiperintensywne(T2 i Flair)o charakterze naczyniopochodnym(w strukturach głebokich i podkorowo w płatach czołowych i ciemieniowych bez cech ograniczonej dyfuzji,nie ulegają wzmocnieniu kontrastowemu.cechy niewielkiej około komorowej leukoaraoiozis .Jama przegrody przeźroczystej o szerokości 10mm przechodząca w jamę Wergi.Zaniki korowe.poszerzone przestrzenie około naczyniowe.
KOBIETA, 74 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wyniki rezonansu magnetycznego głowy, które Pani opisała, mogą wskazywać na obecność zmian naczyniopochodnych w mózgu, co jest typowe dla osób w starszym wieku lub cierpiących na określone schorzenia naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Liczne ogniska hiperintensywne widoczne mogą oznaczać mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych lub małe obszary niedokrwienia i demielinizacji. Brak cech ograniczonej dyfuzji sugeruje, że nie są to świeże udary niedokrwienne, natomiast brak wzmocnienia kontrastowego może wykluczać aktywne stany zapalne czy obecność nowotworów.

Cechy niewielkiej okołokomorowej leukoarajozy oraz zaniki korowe mogą wskazywać na postępujące procesy neurodegeneracyjne związane z wiekiem lub przewlekłymi chorobami naczyniowymi. Poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe i obecność jamy przegrody przeźroczystej, również mogą być związane z naturalnymi procesami starzenia się mózgu, ale mogą również sugerować inne stany patologiczne. Te wyniki mogą objawiać się różnorodnie, zależnie od osoby, w tym przez problemy z pamięcią, koncentracją czy ogólnym funkcjonowaniem poznawczym.

Z powodu skomplikowanej natury wyników i ich potencjalnych implikacji dla zdrowia, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem radiologiem lub neurologiem, który może dokładnie przeanalizować wyniki badań w kontekście objawów klinicznych i historii medycznej. Lekarz może również zalecić dalsze badania diagnostyczne lub odpowiednie leczenie, zależnie od przyczyny i nasilenia zaobserwowanych zmian.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu-a-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej