Dlaczego poziom testosteronu jest tak wysoki?

Od roku staramy się potomstwo. Mąż ma 27 lat. W sierpniu tego roku odkryliśmy u niego ogromną niedoczynność tarczycy tsh 300 i hashimoto. Guzów tarczycy nie było na usg. Testosteron był wtedy w normie. Aktualnie od 1,5 miesiąca tarczyca jest unormowana. Ale testosteron mocno powyżej normy. Wynosi 1687,90 ng/dl przy normie do 923,14. Endokrynolog mówi, że ,,jądra ruszyły po wyjęciu z niedoczynności i dlatego tak testosteron skoczył i nadrabia zaległości”. Ale nie wiem czy to racja? Co jest przyczyną tego skoku testosteronu?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan niezbędne badania pod kątem starania się o potomstwo. Taką diagnostykę powinno się przeprowadzać jeszcze przed zajściem w ciąże, aby uniknąć wszelkich komplikacji. To dość istotne, aby nie było większych problemów z przebiegiem ciąży oraz prawidłowym rozwojem płodu.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że problem z niedoczynnością tarczycy został rozwiązany. To bardzo istotne, bo nie tylko u kobiet należy kontrolować pracę tego gruczołu, ale również u mężczyzn. Prawidłowa praca tarczycy warunkuje prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój dziecka, zwłaszcza jego mózgu.

Wskazany w badaniach podwyższony poziom testosteronu, na pewno może budzić pewien niepokój. Jednakże najprawdopodobniej lekarz endokrynolog wskazał właściwą przyczynę tego stanu, gdzie jest to efekt unormowywania się pracy tarczycy i regulacji hormonów tego gruczołu.

Testosteron jest bardzo ważnym hormonem płciowym, za którego poziom odpowiada przysadka mózgowa. Jest on wydzielany przez jądra. Objawami wynikającymi z nadmiaru testosteronu mogą być: powiększenie masy mięśniowej, impotencja, wahania nastroju, bóle głowy, czy rozrost prostaty.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładną przyczynę nadmiernej produkcji tego hormonu. W razie wątpliwości zalecamy ponowną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który rozwieje wszelkie obawy. Należałoby za pewien czas ponownie powtórzyć badania testosteronu z krwi wraz z hormonami tarczycy, aby porównać ich aktualne stężenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-jakie-objawy-jak-ja-leczyc

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-hormonow-plciowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty