Dlaczego poziom testosteronu jest tak wysoki?

Od roku staramy się potomstwo. Mąż ma 27 lat. W sierpniu tego roku odkryliśmy u niego ogromną niedoczynność tarczycy tsh 300 i hashimoto. Guzów tarczycy nie było na usg. Testosteron był wtedy w normie. Aktualnie od 1,5 miesiąca tarczyca jest unormowana. Ale testosteron mocno powyżej normy. Wynosi 1687,90 ng/dl przy normie do 923,14. Endokrynolog mówi, że ,,jądra ruszyły po wyjęciu z niedoczynności i dlatego tak testosteron skoczył i nadrabia zaległości”. Ale nie wiem czy to racja? Co jest przyczyną tego skoku testosteronu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan niezbędne badania pod kątem starania się o potomstwo. Taką diagnostykę powinno się przeprowadzać jeszcze przed zajściem w ciąże, aby uniknąć wszelkich komplikacji. To dość istotne, aby nie było większych problemów z przebiegiem ciąży oraz prawidłowym rozwojem płodu.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że problem z niedoczynnością tarczycy został rozwiązany. To bardzo istotne, bo nie tylko u kobiet należy kontrolować pracę tego gruczołu, ale również u mężczyzn. Prawidłowa praca tarczycy warunkuje prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój dziecka, zwłaszcza jego mózgu.

Wskazany w badaniach podwyższony poziom testosteronu, na pewno może budzić pewien niepokój. Jednakże najprawdopodobniej lekarz endokrynolog wskazał właściwą przyczynę tego stanu, gdzie jest to efekt unormowywania się pracy tarczycy i regulacji hormonów tego gruczołu.

Testosteron jest bardzo ważnym hormonem płciowym, za którego poziom odpowiada przysadka mózgowa. Jest on wydzielany przez jądra. Objawami wynikającymi z nadmiaru testosteronu mogą być: powiększenie masy mięśniowej, impotencja, wahania nastroju, bóle głowy, czy rozrost prostaty.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładną przyczynę nadmiernej produkcji tego hormonu. W razie wątpliwości zalecamy ponowną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który rozwieje wszelkie obawy. Należałoby za pewien czas ponownie powtórzyć badania testosteronu z krwi wraz z hormonami tarczycy, aby porównać ich aktualne stężenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-jakie-objawy-jak-ja-leczyc

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-hormonow-plciowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.