Długi okres stosowania tabletek

Witam. Stosuję tabletki antykoncepcyjne od ok 9 lat. Czytajac fora, wydaje mi się to dość długo. Tabletki zaliczane są do grupy tych z niską zawartością hormonów. Czy przez fakt, że stosuję je tak długo, mogę obawiać się, że będę miała większy problem z zajściem w ciążę (pierwszą)? Czy może z tego powodu pomiędzy odstawieniem tabletek a ciążą powinnam zrobić przerwę? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście, zażywa Pani pigułki dość długo. Badania kliniczne nie wykazały, aby zażywanie tabletek antykoncepcyjnych wpływało negatywnie na próby poczęcia dziecka po ich odstawieniu. Problem z zajściem w ciążę może natomiast pojawić się w związku z późnymi próbami zajścia w pierwszą ciążę. Z biologicznego punktu widzenia najlepiej jest starać się o dziecko w około 20-25 roku życia... Z przyczyn społecznych (studia, praca, brak mieszkania) jest to oczywiście często niemożliwe, jednak staranie się o pierwsze dziecko w wieku 35 lat może powodować kłopoty i rozczarowania! Trzeba znaleźć jakiś złoty środek...

Pozdrawiam!