Długotrwały kaszel i wysypka na ciele po Amotaks

Pytanie dot córki 1,4 r. Córka na długotrwały kaszel otrzymała amotaks. Po tyg. brania dostała wysypki na całym ciele, która utrzymuje się do dziś(2 tyg). W związku z wysypką zrobiliśmy morf- poza normą: wbc 17, plt 112, rozmaz- atypowe 11%. Przeciwciała EBV brak. Po tygodniu powtórka morf wbc 13, plt 215, ale alt wyszło wysokie 185. Czy to jednak mononukleoza? Czy wynik mógł wyjść negatywny u tak małego dziecka? Co robić teraz przy tak wysokim alt?

Magdalena StusiĹska

Najprawdopodobniej jest to mononukleoza zakaźna. Proszę zgłosić się z dzieckiem do pediatry, poza wynikiem ALT konieczne jest badanie lekarskie alby określić dalsze postępowanie.