Dodatni wynik przeciwciała przeciwko Toxocara canis

Wiek: 23 lata, mężczyzna. Dzięń Dobry. Bardzo proszę o zinterpretowanie moich wyników Toxoplasma gondii: IgM - ujemny, IgG - 118 IU/ml - dodatni, P-ciala p/Toxocara canis: IgG - 25,81 U. Zakres referencyjny: <9. Interpretacja wyniku: ujemny <9, wątpliwy 9-11,  dodatni >11. BARDZO PROSZĘ O POMOC. POZDRAWIAM
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie podał Pan norm laboratorium odnoszących się do wyniku przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii. Orientacyjnie - miano przeciwciał w klasie IgG (wynik średnio dodatni) przy ujemnym wyniku IgM wskazuje, że najprawdopodobniej w przeszłości doszło u Pana do zarażenia pierwotniakiem T. gondii (jak zresztą u dużej części społeczeństwa) - nie jest to już aktywne zakażenie i nie ma powodów do niepokoju.

Jeśli chodzi o przeciwciała przeciwko Toxocara canis - wynik jest dodatni - jednak nie pozwala to na jednoznaczne rozpoznanie toksokarozy (jednej z chorób pasożytniczych). Ocenia się, że u ok. 25% populacji w naszym kraju wynik tej analizy jest dodatni - nie oznacza to jednak, że wszyscy z nich chorują. Z tego powodu oprócz oznaczenia miana przeciwciał ważny jest także wynik badania morfologii krwi z rozmazem oraz oczywiście obecność ewentualnych objawów klinicznych. Wynik powinien być więc interpretowany przez lekarza zlecającego wykonanie badania.

Pozdrawiam.