Ile razy można bezpiecznie przesunąć miesiączkę?

W zeszłym miesiącu nie zrobiłam 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu pigułek (zbliżał się sylwester, więc wiadomo). Za 2 dni skończę przyjmowanie pigułek z opakowania, które zaczęłam bez robienia przerwy. Tak się złożyło, że mam możliwość wyjazdu i chciałabym znowu uniknąć krwawienia. Czy są jakieś medyczne przeciwwskazania, bym to zrobiła? Ile razy z rzędu można "oszukać" miesiączkę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Schemat przyjmowania pigułek został opracowany przez producentów pigułek tak, że znajduje się w nim miejsce dla krwawienia miesiączkowego. Jednak na rynku pojawiają się nowe preparaty, które mają inny schemat, np. 24+4, 26+2. Przy zażywaniu takich preparatów miesiączka jest nieco krótsza niż przy schemacie 21+7 (może warto rozważyć takie pigułki?). Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną w zastrzyku lub implancie, to nie ma miesiączki przez cały czas działania implantu (8-12 tygodni) i nic złego się nie dzieje.

Podczas stosowania pigułek powinno się robić tę 7-dniową przerwę. Pominięcie jej należy zostawić na wyjątkowe sytuacje i najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie nic złego się nie stanie, jeśli tym razem także nie zrobi Pani tej przerwy - ale niech nie wchodzi to Pani w krew. Miesiączka przecież nigdy nie jest kobiecie na rękę... Robienie tej 7-dniowej przerwy zmniejsza o 1/4 ilość hormonów podanych na przestrzeni miesiąca (mniejszy wpływ sztucznych substancji na organizm)...

Pozdrawiam!