Interpretacja wyników badania szpiku

Witam. Proszę o interpretację wyników: FAg: 109score BCR - ABL Badanie szpiku: wynik ujemny metodą RT-PCR Mutacja: JAK2V617S wynik ujemny metodą PCR Prepanobiopsja: utkanie bogatokomórkowego szpiku - komórkowość
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie takie ma na celu oznaczenie obecności genów mogących odpowiadać za powstanie białaczki. Większość komórek przewlekłej białaczki szpikowej -PBSz wykazuje wzajemne przemieszczanie się części jednego chromosomu z częścią innego co prowadzi do utworzenia tzw. chromosomu Filadelfia. Ich wzajemne przemieszczanie się jest również nazywane przegrupowaniem chromosomowym. Wtedy obecny gen zwany ABL, który normalnie znajduje się na chromosomie 9 przemieszcza się do genu zwanego BCR, który znajduje się na chromosomie 22. Połączenie (fuzja) genów BCR i ABL doprowadza do powstania białka o wysokiej aktywności kinazy tyrozynowej odpowiedzialnego za powstawanie PBSz . W badaniu nie stwierdzono takiej mutacji. Szpik bogatokomórkowy może być charakterystyczny dla białaczek szpikowych.

Lek. Paweł Baljon

Szpik w takiej białaczce jest zazwyczaj bogatokomórkowy, ze zwiększonym odsetkiem komórek linii neutrofilopoetycznej i megakariopoetycznej, przytłumiających komórki linii erytropoetycznej;