Czy powinnam zastosować heparynę w tej sytuacji?

Czy powinnam przed długim lotem przyjąć profilaktycznie heparynę? Kilka lat temu podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej odczuwałam bóle w nogach, które określiłabym jako bóle żył. Badania pod kątem krzepliwości dały prawidłowe wyniki. Jednak zdaniem lekarza i tak były to początki zakrzepicy. Nie zostałam wtedy skierowana do specjalisty. Od lat nie stosuję hormonów i nie mam żadnych problemów. W rodzinie nie było problemów z zakrzepicą.
KOBIETA, 33 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nasi eksperci uważają, że nie ma wskazań do profilaktycznego stosowania heparyny przed lotem. Oczywiście wszystko zależy od zaleceń lekarskich, ale nie ma również potrzeby nadużywania leku.

Czasem wystarczy odpowiednie postępowanie podczas lotu. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie, robić krótkie spacery po samolocie oraz prostować nogi. Dodatkowo można założyć rajstopy uciskowe i nosić je zarówno podczas lotu, jak i kilka dni po nim. Heparynę podaje się, jeśli w wywiadzie wystąpiła zatorowość. Proszę zatem skonsultować swój przypadek z lekarzem.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bezpiecznie-jest-profilaktycznie-zazywac-aspiryne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowac-zastrzyki-clexane-przed-dlugim-lotem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjmujac-warfin-lepiej-profilaktycznie-wziac-heparyne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Nie zaleca się profilaktyki heparyną przed lotem u osób bez aktywnej choroby zakrzepowej. Proponuję ostateczne wykluczenie lub potwierdzenie ewentualnej zakrzepicy, a w czasie lotu stosowanie profilaktyki mechanicznej np. pończoch uciskowych, wykonywanie ćwiczeń (np. ruchów stopami), regularnego przemieszczania się po samolocie oraz spożywanie dużej ilości płynów