Wskazania do noszenia pończoch uciskowych po przebytej zakrzepicy żył głębokich

Mój mąż jest miesiąc po przebytej zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płuc w szpitalu był leczony Clexanem oraz warfinem teraz w domu bierze xarelto 20 mg. Mam pytanie czy mąż powinien nosić rajstopy lub ponczoche uciskowa?dodam że chora noga jest obrzeknieta i zaczerwieniona zwłaszcza gdy dłużej pochodzi.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
O konieczności kompresoterapii powinien zadecydować lekarz prowadzący. Proszę zatem udać się na wizytę kontrolną.

Witam serdecznie, zdecydowanie tak (z wyjątkiem sytuacji przewlekłego niedokrwienia kończyny na tle miażdżycy), należy stosować wyroby uciskowe II' kompresji w ciągu dziennej aktywności - przez minimum 2 lata od początku choroby, w celu uniknięcia dorzutu zakrzepicy, przyspieszenia resorbcji skrzepliny i uniknięcia rozwoju zespołu pozakrzepowego, związanego z następowym owrzodzeniem żylnym. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog