Wyniki badań krwi po zakrzepicy żył głębokich i zatorze płucnym

Witam, Mam 25 lat, miesiąc temu przeszłam zakrzepicę żył głębokich w lewej nodze miednica oraz zator płucny wysokiego ryzyka. Wczoraj odebrałam badania krwi, które mnie zaniepokoiły... W szpitalu miałam CRP powyżej 200 wychodząc spadło do 4. Aktualne wyniki to: CRP 9,46 ASO 629 D-dimery 633,54 WBC 3,95 Na stan zapalny otrzymałam antybiotyk ospamox 750mg. Dodam, że nie boli mnie gardło, ani nie mam temperatury. Czy powinnam brać ten antybiotyk? Czy nie wpłynie on źle na krzepliwość krwi??

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Lekarz, który zlecił Pani antybiotyk powinien mieć ku temu podstawy - wyniki badań nie wskazują na aktualny stan zapalny. Sugeruje skonsultować się ponownie z lekarzem w celu oceny, czy w Pani przypadku wskazana jest antybiotykoterapia. Ospamox nie powinien wpłynąć na zaburzenia krzepnięcia. Należy stosować się również do zaleceń lekarza, który Panią prowadził w szpitalu odnośnie stosowania leczenia przeciwkrzepliwego.

Witam serdecznie. Rozległa zatorowość płucna wiąże się z obszarami zawału płuca - martwicy, łatwo podatnymi na infekcje, z następowym zapaleniem płuc. Sądząc z wyników, antybiotyk działa i należy go dalej zażywać. Dodatkowo za 3-6mcy należałoby przeprowadzić diagnostykę w kierunku trombofilii w Poradni Zaburzeń Krzepnięcia, jeżeli była to idiopatyczna zakrzepica lub w rodzinie występowało wiele przypadków zakrzepicy, czy wczesnych zgonów/zawałów serca/udarów mózgu. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog