Czy lot po zatorze płuc jest bezpieczny?

Witam 2 lata temu przeżyłam zator płuc wywołany zakrzepicą żył głębokich w prawej nodze. W wyniku leczenia zastawki w nodze prawej zostały uszkodzone i nie funkcjonują poprawnie, żyła w nodze jest drożna ale występuje refluks- aby prawidłowo funkcjonować stosuje kompresję II stopnia i xarelto 20mg/1 raz dziennie. Wybieram się na wakacje (2,5 tyg) samolotem - podróż w 1 stronę będzie trwałą 10 godz. Lekarz opiekujący się mną zalecił mi w dzień lotu zamiast Xarelto zrobić sobie na godz przed lotem zastrzyk z heparyny drobnocząsteczkowej. Proszę o informację czy taki lot jest dla mnie bezpieczny? Czy powinnam się do niego jakoś specjalnie przygotować?

Lek. Michał Lenard

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Należy zgodnie z zaleceniami lekarza w dniu lotu zastosować heparynę oraz założyć swoją pończochę/podkolanówkę uciskową. Pozdrawiam!