Interpretacja wyniku badania hormonów tarczycy

Witam serdecznie! Bardzo proszę o interpretację wyników. TSH 1,19, Progesteron 17,33, dhea-so4 300, testosteron 23,68. Badania robiłam w 23 dniu cyklu, mam 27 lat, okres mam pomiędzy 26 a 30 dniem cyklu, znaczne wahania. Badania zleciła mi Pani ginekolog, gdyż stwierdziła, że mój problem z językiem może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Kilka słów o mojej chorobie: Cierpię na aftozę nawrotową, ciągłe zapalenie jamy ustnej, szczypiący język, który utrudnia mi życie... :( Utrudnia mówienie, zazwyczaj na koniuszku języka plamki białe, tzw. afty. Byłam już u wszystkich możliwych lekarzy, stosowałam wszelkie rodzaje maści, antybiotyki, leki na na candidę i dużo innych leków, nic nie pomaga. Dodatkowo suchość w ustach, szorstki język, zaparcia, ciągły apetyt, głównie na słodycze. Odczuwam ciągłe zmęczenie, brak koncentracji. Badania krwi, poziom cukru we krwi w normie. Dodam, że jestem osobą niepalącą, alkohol tylko okazyjnie, odżywiam się zdrowo, więc nie wiem, skąd u mnie ten problem. Kilka lat temu stwierdzono u mnie, iż mam wrzody na dwunastnicy, po lekach ból żołądka ustał, a problem z językiem jest nadal. Nie poddaję się, może w końcu trafię na lekarza, który mi pomoże. Proszę o pomoc.

Witam!

Niestety nie przedstawiła Pani wartości referencyjnych dla laboratorium, ani jednostek dla testosteronu, ale jeśli jego stężenie jest wyrażone w ng/dl to cały wynik jest prawidłowy.
Rzeczywiście Pani objawy są zagadkowe.Diagnostyka nawrotowego aftowego zapalenia jamy ustnej nie jest łatwa.Ogólnie wykazano wyraźny związek pojawiania się aft z czynnikami takimi jak:

  • niektóre składniki (często sztuczne) dodawane do żywności (por. konserwant),
  • stres,
  • gorączka,
  • urazy mechaniczne, np. podczas zabiegów stomatologicznych, podrażnienie szczoteczką do zębów podczas szczotkowania, umożliwiają rozwinięcie się afty, ale nie stanowią jej przyczyny,
  • przypadkowe (lub celowe – autoagresja) przygryzienie,
  • alergia,
  • zmiany hormonalne,
  • podrażnienia wywoływane pastą do zębów (a właściwie dodecylosiarczanem sodu – jej składnikiem),
  • jeśli nie stwierdzono niedoborów odpornościowych i zakażeń przede wszystkim wirusami z rodziny Herpesviridae może być rozważana nieprawidłowa reakcja immunologiczna (por. autoagresja komórek),
  • niedobór witaminy B12,
  • niedobór żelaza,
  • niedobór kwasu foliowego,
  • niektóre leki zwalczające anginę,
  • zapalenia jelit,
  • zakażenie wirusem zespołu nabytego braku odporności (HIV),
  • białaczka (zazwyczaj jeśli dodatkowo występuje leukopenia i małopłytkowość krwi).

Dużą rolę w zachorowaniach na aftozę nawrotową odgrywają czynniki genetyczne oraz predyspozycje rodzinne. Około 30% osób chorujących na aftozę nawrotową ma w swojej najbliższej rodzinie osobę z tą samą dolegliwością.
Niestety nie napisała Pani które przyczyny już zostały wykluczone, wobec tego trudno jest ukierunkować diagnostykę. Proponuję skonsultować problem z alergologiem. Jak również sprawdzić które przyczyny nie zostały wykluczone a następnie skonsultować problem z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie!