Jak często trzeba wykonywać kolonoskopię?

Jak często wykonywać kolonoskopię? Rok temu wykonywałem kolonoskopię. Wynik pozytywny bez polipów i innych nieprawidłowości. Wczoraj czyli rok po wykonałem ponownie i stwierdzono polip poprzecznicy. Lekarz uspokoił ze to nic groźnego i aby się nie przejmować lecz poszło do badania. Rok temu powiedział mi ze kolejne za 10 lat, ja jednak zdecydowałem się ponownie na kolejne po roku od poprzedniego ze względu iż u mamy i taty stwierdzono raka jelita grubego. Lekarz przed rozpoczęciem drugiego badania zironizował mówiąc iż nie potrzebnie przychodzę na kolejne po roku. Moje pytanie : skoro po roku od kolonoskopii wykryto 3mm polipa co by było za 10 lat gdybym nie poszedł teraz ? Czy proponowany okres 10 letniej przerwy nie jest zbyt długi ?

Takie są obecnie standardy w zakresie okresu badania kolonoskopowego. Jeśli nie stwierdzi się w badaniu kolonoskopowym żadnych zmian patologicznych zaleca się kontrolną kolonoskopię za 10 lat. Pana sytuacja jest jednak inna, gdyż w wywiad onkologiczny jest dodatni (i matka i ojciec mieli raka jelita grubego). W takich wypadkach powinno się częściej wykonywać kolonoskopię, gdyż ma Pan zwiększone ryzyko pojawienia się raka jelita grubego u Pana z uwagi na rodzinne tło. Określa się, że z tak małego polipa jak stwierdzonego u Pana rak mógłby się rozwinąć po około 15-20 latach. Ale oczywiście jak to w medycynie nie ma w takich sytuacjach jednoznacznych danych i nie ma nigdy pewności.