Co może powodować swędzenie odbytu?

Dzień dobry, zastanawiam się nad problemem z którym zmagam się od jakiegoś czasu (2-3 lata). Mianowicie podczas jakiegoś dłuższego spaceru, zwłaszcza jak jest gorąco, zaczynam czuć swędzenie w odbycie i uczucie potu w tamtych rejonach. Po powrocie do domu i podtarciu się papierem, widzę na nim żywą, jasnoczerwoną krew. Dzieje się to w większości przypadków, a może nawet w każdym, w jakimś czasie po wypróżnieniu. Nawet do kilku godzin. Byłem u proktologa i zdiagnozowane zostały 3 hemoroidy II stopnia. Zostały w odstępstwie 3 wizyt zagumkowane i prawdopodobnie odpadły wszystkie. Na kontrolę po ostatnim wybieram się za jakieś 2-3 tygodnie, natomiast zaczynam powątpiewać, czy przyczyną tej krwi po spacerach były właśnie one. Problem nie zmieniał się zbytnio po odpadaniu 1,2 hemoroida. Czy na 100% odpadł ostatni dowiem się pewnie na wizycie, natomiast wydaje mi się, że już tam nic 'nie czuje'. Co więcej, problem z krwią, na przykład w kale, miałem bardzo rzadko, a po spacerach występowała ona, nawet jak mój problem z hemoroidami był mniejszy. Krew ta rzadko, albo wcale występowała przy innych typach sportu: Rower, piłka. Przy ćwiczeniach siłowych nie wystąpiła nigdy, nawet wykonując jakieś przysiady z ciężarem, co wydawać by się mogło, że obciąża tamte rejony. Jestem również po gastroskopii i kolonoskopii, która nie wykazała nic. Chciałbym się dowiedzieć co również może być przyczyną takiego stanu rzeczy, czy jest coś, na co powininem zwrócić uwagę proktologowi? Jestem dość sprawny fizycznie, natomiast mam piwny brzuch. Po braniu cyclo 3 fort problemu z krwią z tego co pamiętam nie było. Dobrze by było zapewne wstrzymać się do czasu zweryfikowania tego czy ostatni hemoroid na pewno odpadł, natomiast tak jak mówiłem, zaczynam powątpiewać, że to one są przyczyną, a może dowiem się coś już przed wizytą.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pana niepokój oraz dyskomfort związany z utrzymującym się problemem, mimo podjętego leczenia hemoroidów. Fakt, że problem z krwią pojawia się głównie po dłuższych spacerach w cieple, a nie podczas innych aktywności fizycznych, może wskazywać na specyficzny czynnik wyzwalający.

Skoro hemoroidy zostały już niemal wyleczone, a problem nadal występuje, istnieje kilka innych możliwych przyczyn, którym można się przyjrzeć. Wśród nich może być nadmierne pocenie się i tarcie w okolicy odbytu podczas długotrwałego wysiłku, zwłaszcza w ciepłych warunkach, co może prowadzić do podrażnień skóry i drobnych pęknięć, przez które pojawia się krew. Podobnie fakt, że problem nie występuje podczas jazdy na rowerze lub innych aktywności, może sugerować, że chodzi o specyficzny rodzaj obciążenia lub ruchu podczas spacerów.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na inne potencjalne problemy proktologiczne, które mogą powodować podobne objawy, takie jak szczeliny odbytu czy nawet bardzo drobne polipy, które mogą krwawić pod wpływem tarcia czy nacisku. Ponieważ wspomniał Pan, że gastroskopia i kolonoskopia nie wykazały żadnych nieprawidłowości, warto zwrócić uwagę proktologa na dokładniejsze zbadanie okolicy odbytu i okolicznych tkanek.

Jeśli chodzi o farmaktoterapię, Cyclo 3 Fort (diosmina), o którym Pan wspomniał, jest często stosowany w przypadkach problemów z krążeniem w obrębie naczyń włosowatych, zatem może mieć działanie łagodzące na objawy hemoroidów czy innych problemów naczyniowych w obrębie odbytu. Warto poruszyć ten wątek podczas wizyty u lekarza, by ocenił, czy powrót do takiego leczenia byłby korzystny w Pana przypadku. Innym pomysłem jest prowadzenie dziennika objawów oraz ich okoliczności, który pomoże zidentyfikować wszelkie wzorce związane z występowaniem krwi i innych objawów.

Proponuję również zapoznać się z artykułami na portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/odbyt

https://portal.abczdrowie.pl/diosmina-pochodzenie-dzialanie-stosowanie

Mam nadzieję, że niebawem uda się znaleźć przyczynę Pana dolegliwości i skuteczne metody leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.