Jak dbać o żylaki po operacji?

Witam, mam 26 lat i 14 czerwca przeszłam stripping żyły odpiszczelowej prawej oraz wycięcie żylaków kończyny dolnej prawej. W dniu 21 czerwca zostały mi zdjęte szwy. W trakcie wizyty nie otrzymałam żadnych informacji dotyczących dalszego postępowania. Moje pytania to: - Czy mogę nosić rajstopy z mikro masażem (mimo że lekarz ich nie przepisał), np. dostępne w sklepach albo apteczne, jeśli tak to jaką gęstość tych aptecznych? - Czy przy braniu zastrzyków przeciw zakrzepowych fragmin oraz leku przeciwbólowego D*** mogę łykać leki osłonowe na wątrobę typu H***? - Czy kupić jakąś maść na żylaki do dalszej pielęgnacji (moje żylaki są uwarunkowane genetycznie)? - Kiedy będę mogła pływać, jeździć na rowerze etc? - Czy po zabiegu mam wykonać USG doppler? To chyba wszystkie dręczące mnie pytania. Pozdrawiam serdecznie

Lek. Marta Hat

Witam!
Po zabiegu usunięcia żylaków należy unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, zwłaszcza w bezruchu. Najlepszą pozycją dla kończyny jest elewacja (czyli taka, w której nogi są uniesione do góry, nawet pod niewielkim kątem). Bardzo dobre są zmiany pozycji oraz aktywność fizyczna, początkowo o umiarkowanej intensywności, np. spacery.
Warto by było gdyby wskazania do większego wysiłku mógł podać lekarz, który może ocenić stan zaawansowania choroby u Pani. Na pewno nie ma przeciwwskazań do jazdy rowerem oraz pływania - wręcz przeciwnie.
Należy unikać chodzenia na wysokich obcasach i przegrzewania kończyn (opalanie, sauna).
Korzystne jest noszenie specjalnych rajstop, czy pończoch. Wydaje się, że dla Pani najodpowiedniejsze będą te z II klasy ucisku, aczkolwiek najlepiej oceni to lekarz prowadzący.
Bardzo ważna jest też wizyta kontrolna i wykonanie badania USG doppler, które oceni skuteczność zabiegu oraz wydolność pozostałych naczyń żylnych.
Nie ma przeciwwskazań do stosowania wspomnianych przez Panią leków oraz dodatkowych kremów czy maści.
Pozdrawiam serdecznie!