Oriven 150mg a odstawienie

Dzień dobry, zacznę od tego, że od jakiegoś czasu stosuję Oriven 150 mg. Dodam, że czuję się już lepiej, Oriven mi pomógł i poważnie zastanawiam się nad jego odstawieniem. Chciałabym się dowiedzieć więcej na ten temat. Czy Oriven można odstawić z dnia na dzień? Czy nie przyniesie to skutków ubocznych? Jeśli tak to co się może stać? Jak wygląda odstawienie Orivenu? Może w czasie "odzwyczajania" organizmu od leku powinnam stosować jakiś zamiennik? Może powinnam stopniowo zmniejszać dawkę? Czy Oriven będzie działał w mniejszej dawce? Co ile powinnam zmniejszać dawkę i o ile? Jak długo trwa wychodzenie z leku? Bardzo proszę o informację, bo w chwili obecnej nie mam możliwości skonsultowania się z lekarzem. Proszę o poradę, czy odstawić Oriven z dnia na dzień czy jednak stopniowo zmniejszać dawkę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

wenlafaksynę (Oriven) zalecam redukować stopniowo, by uniknąć objawów związanych z nagłym spadkiem stężenia leku we krwi. Wielu pacjentów w przypadku wenlafaksyny jest dosyć wrażliwych na zbyt szybkie lub nagłe odstawianie- występować mogą wtedy zawroty i bóle głowy lub przejściowe nasilenia niepokoju, wahania tętna i ciśnienia krwi.
Zalecałbym odstawianie stopniowe redukując dawkę o połowę co 2-3 tygodnie (czyli ze 150 mg na 75 mg a później 37,5 mg).
Odstawianie leków najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie- zbyt szybkie odstawienie przyczynia się do zwiększenia ryzyka nawrotu choroby lub zaburzenia

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Lek należy odstawiać powoli, stopniowo uwzględniając indywidualną reakcję organizmu na odstawianie. Jeżeli po redukcji dawki występują zbyt przykre objawy może to oznaczać, że dawka została za bardzo zredukowana i trzeba zredukować o tyle, żeby objawy nie były zbyt dokuczliwe. Trzeba redukować tak, żeby organizm nie zauważał, że dawka jest zmniejszana.