Dzień dobry,
Rozumiem, jak trudna jest obecnie Pani sytuacja, zwłaszcza gdy obowiązki domowe i opieka nad dziećmi łączą się z nieustannym niepokojem o ich bezpieczeństwo oraz o zdrowie innych bliskich. Chcę wyrazić głębokie współczucie, wyobrażam sobie, że jest Pani aktualnie bardzo trudno funkcjonować w codzienności. To, co Pani opisuje, może wskazywać na zaburzenia lękowe, które są reakcją na stres i przeciążenie, takie uczucia są zupełnie normalne w Pani sytuacji. Natomiast częste przeżywanie troski, lęku, silnych emocji jest z kolei bardzo wyczerpujące dla organizmu, tak powstaje pewnego rodzaju błędne koło.
Pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia powinno być zwrócenie się o profesjonalne wsparcie. Rozmowa z psychologiem lub psychiatrą może Pani bardzo pomóc w zrozumieniu, co się z Panią dzieje i zarządzaniu Pani lękami. Specjalista może również ocenić, czy potrzebuje Pani wsparcia w postaci leków lub psychoterapii. Być może przez pewien czas jednego i drugiego.
Dodatkowo, ważne może być, by znalazła Pani czas na odpoczynek i regenerację sił, co przy trzech dzieciach i gospodarstwie rolnym jest na pewno bardzo trudne. Może warto rozważyć wsparcie ze strony innych członków rodziny lub znajomych, aby mogła Pani znaleźć chwilę dla siebie. Nie musi Pani od razu opowiadać im o wszystkich swoich trudnościach, jeśli obawia się Pani braku zrozumienia. Wystarczy prośba o zajęcie się dziećmi i trochę czasu dla siebie, drzemka w dzień, spokojny spacer - to może przynieść ulgę i pomóc w obniżeniu poziomu stresu.
Nie jest Pani sama w swoich zmaganiach, wiele osób doświadcza podobnych trudności, szczególnie w wymagających życiowo okresach.
Proszę pamiętać, że dbanie o własne zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak troska o zdrowie fizyczne. Grupy wsparcia dla matek lub osób cierpiących na lęk, dostępne zarówno lokalnie, jak i online, mogą okazać się pomocne w dzieleniu się doświadczeniami i poczuciu, że nie jest Pani z tym sama. Tak samo psychoterapia, może być prowadzona w formie online, jeśli mieszka Pani daleko od miasta i byłby to problem organizacyjny. Jest to tak samo skuteczne, jak osobiste spotkania w gabinecie.
Zapraszam też do przeczytania kilku artykułów:
- https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
- https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online
- https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-chronicznego-zmeczenia
- https://portal.abczdrowie.pl/lek-a-stres
- https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak mam leczyć natrętne myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Myśli samobójcze 23-latki – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam problem z nerwami, opanowaniem pewnych emocji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zaburzenia nastroju, niska samoocena i agresja – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy to może być nerwica, czy objawy załamania nerwowego? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak mam pomóc mężowi i naszej rodzinie? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Lęk przed spaniem w samotności – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- W jaki sposób zapanować nad emocjami? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak zmniejszyć lęk przed poczęciem dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak mam poradzić sobie z takimi myślami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Jeden dzień w Dziennym Domu Opieki Medycznej
Dzień zaczyna się tutaj jak w każdym prawdziwym do
Psychoterapia online
Jestem psychoterapeutką, która większości swoich k
Sama straciła koleżankę. Agnieszka Sienkiewicz chce krzyczeć o problemach psychicznych Polaków
- Moja koleżanka targnęła się na życie mając 1