W jaki sposób mam sobie pomóc?

Witam. Jestem kobietą lat 28. Mam 3 dzieciaków małych 1,4 i 6 lat. Razem z mężem mamy gospodarstwo rolne. Od pewnego czasu jednak narastają problemy i też od pewnego czasu zauważam że psychicznie robi mi się coraz ciężej. Kiedy dzieci idą do przedszkola boje się że coś im się tam stanie, zostawiając w domu najmłodsza córkę boje się że babcia jej nie dopilnuje a gdy mąż jedzie gdzieś boje się że już nie wróci bo coś się wydarzy. Staram się zagłuszać same pesymistyczne myśli ale mam wrażenie jakby tylko krzyczały mi w głowie. Często mam płytki ciężki oddech. Nie chce mi się nigdzie wychodzić bo ciągle czuję się wymęczona choćbym spala od 20 do rana. Mówiłam jedynie mężowi o tym ale on nie traktuje mnie poważnie i twierdzi że panikuje i nic się nie dzieje złego. A ja płaczę gdy jestem sama żeby przy dzieciach być silna ale nie mam już powoli siły. Jak mam sobie pomóc ? Co mi się dzieje ?
KOBIETA, 28 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem, jak trudna jest obecnie Pani sytuacja, zwłaszcza gdy obowiązki domowe i opieka nad dziećmi łączą się z nieustannym niepokojem o ich bezpieczeństwo oraz o zdrowie innych bliskich. Chcę wyrazić głębokie współczucie, wyobrażam sobie, że jest Pani aktualnie bardzo trudno funkcjonować w codzienności. To, co Pani opisuje, może wskazywać na zaburzenia lękowe, które są reakcją na stres i przeciążenie, takie uczucia są zupełnie normalne w Pani sytuacji. Natomiast częste przeżywanie troski, lęku, silnych emocji jest z kolei bardzo wyczerpujące dla organizmu, tak powstaje pewnego rodzaju błędne koło.

Pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia powinno być zwrócenie się o profesjonalne wsparcie. Rozmowa z psychologiem lub psychiatrą może Pani bardzo pomóc w zrozumieniu, co się z Panią dzieje i zarządzaniu Pani lękami. Specjalista może również ocenić, czy potrzebuje Pani wsparcia w postaci leków lub psychoterapii. Być może przez pewien czas jednego i drugiego.

Dodatkowo, ważne może być, by znalazła Pani czas na odpoczynek i regenerację sił, co przy trzech dzieciach i gospodarstwie rolnym jest na pewno bardzo trudne. Może warto rozważyć wsparcie ze strony innych członków rodziny lub znajomych, aby mogła Pani znaleźć chwilę dla siebie. Nie musi Pani od razu opowiadać im o wszystkich swoich trudnościach, jeśli obawia się Pani braku zrozumienia. Wystarczy prośba o zajęcie się dziećmi i trochę czasu dla siebie, drzemka w dzień, spokojny spacer - to może przynieść ulgę i pomóc w obniżeniu poziomu stresu.

Nie jest Pani sama w swoich zmaganiach, wiele osób doświadcza podobnych trudności, szczególnie w wymagających życiowo okresach.

Proszę pamiętać, że dbanie o własne zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak troska o zdrowie fizyczne. Grupy wsparcia dla matek lub osób cierpiących na lęk, dostępne zarówno lokalnie, jak i online, mogą okazać się pomocne w dzieleniu się doświadczeniami i poczuciu, że nie jest Pani z tym sama. Tak samo psychoterapia, może być prowadzona w formie online, jeśli mieszka Pani daleko od miasta i byłby to problem organizacyjny. Jest to tak samo skuteczne, jak osobiste spotkania w gabinecie.

Zapraszam też do przeczytania kilku artykułów:

- https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

- https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online

- https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-chronicznego-zmeczenia

- https://portal.abczdrowie.pl/lek-a-stres

- https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.