Jak ocenić te wyniki badań krzywej cukrowej?

Proszę o pomoc w analizie badań krzywej cukrowej I insulinowej 3pkt. Glukoza Na czczo 83 Po godzinie 143 Po dwóch 146 Insulina Na czczo 18,2 Po godzinie 105 Po dwóch 148,1 O czym mogą świadczyć takie wyniki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wyniki krzywej cukrowej powinien zinterpretować lekarz zlecający badanie, ponieważ będzie on w stanie uwzględnić przy tym Pani stan kliniczny.

Jeżeli chodzi o glukozę, to jej wynik nie wskazuje raczej na problemy z cukrzycą, jedynie jej poziom powyżej 140 mg/dl po dwóch godzinach od wypicia glukozy może kierować na lekki stan przedcukrzycowy.

Co do poziomu insuliny, to w tym przypadku wyniki wskazywałyby na schorzenie hiperinsulinemii. Polega ona na dużym wyrzucie insuliny i trudnościach z jej wchłanianiem. Często prowadzi do stanu przedcukrzycowego.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, interpretacja wyników badań powinna być przeprowadzona z lekarzem zlecającym badanie i z uwzględnieniem stanu klinicznego.

Więcej informacji dotyczących omawianego zagadnienia znajdzie Pani w naszym artykule poświęconemu badaniu krzywej cukrowej:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.