Jak odczytać wyniki badań krwi?

Proszę o interpretację wyników badań krwi: Martwię się o podwyższone następujące parametry leukocyty 10,8(norma do 10,0), NEU-5,98(norma do 5), MON%-11,0(norma 8,0), MON- 1,18(N do 0,80). Martwią mnie te wyniki ponieważ w internecie przeczytałem że mogą świadczyć o groźnych chorobach. Natomiast inne wyniki tzn. ALT, AST,GGTP,CRP,OB,Kreatynina,ALP,CK,amylaza w surowicy,PSA,TSH,FT4,kwas moczowy w surowicy te wyniki w normie. Przepraszam, że przy tych podwyższonych parametrach podałem w nawiasach normy, ale to dlatego, że zależy w jakim laboratorium robi się badania.Czy mam się czego obawiać. Mam 56 lat podaję wiek bo może to też jest istotne. Dziękuję

Lek. Paweł Szadkowski

Podwyższona wartość leukocytów najczęściej świadczy o infekcji na tle bakteryjnym. W internecie może wyczytać Pani całą listę chorób powiązanych z takim wynikiem, dlatego wyniki badań krwi należy zawsze interpretować w zestawieniu ze stanem klinicznym pacjenta. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zebrania dokładnego wywiadu, przeprowadzenia pełnego badania fizykalnego i w razie potrzeby pogłębienia diagnostyki.