Jak pokonać fobię społeczną? [PORADA EKSPERTA]

Wita, jestem facetem w wieku 31 lat. od Wielu już lat wiem, że zmagam się z fobią społeczną boję sie osób pewnych siebie, co mają coś do powiedzenia, wielkokrotnie to mi przyspożało kłopotów gdy ktoś mnie obraził a ja nie potrafiłem się zripostować, nawet mam problemy z poprawnym pisaniem poprzez komunikatory wiem że w pracy duża większość myśli że jestem z tego powodu no po prostu głupi, ale wiem że mnie lubią osoby więc nie jest najgorzej :) mam również problem z opanowaniem podstawowych rzeczy w pracy po prostu paraliżuje mnie strach przed wpisaniem określonych kodów w maszynie cnc, gdy rzuciłem palenie czuję się lepiej, ale mogło by byc lepiej, z mojej obserwacji moja niesmiałośc powstała przez to , no muszę napisac z mojej małej inteligencji, jak wygląda terapia na NFZ trochę sie boje iść na nia z powodu kolejek i może ktoś mnie zobaczyc z moich znajomych proszę o opinie państwa po moj

Wydaje mi się, że Pana fobia społeczna nie powstała DLATEGO, że jakoby jest Pan mało inteligentny, ale zupełnie odwrotnie - fobia i lęk przed oceną przez innych PRZEJAWIA SIĘ m.in. w niskiej samoocenie i wyobrażeniu sobie, że to inni ludzie widzą Pana jako nieinteligentnego. Czy nie zna Pan ludzi nie grzeszących inteligencją czy mądrością, a jednak pewnych siebie i bezkrytycznie wypowiadających się na każdy temat? Mają np wysoką samoocenę i nie boją się opinii innych ludzi. Sądzę, że najlepiej zrobiłaby Panu terapia grupowa, gdzie doświadczyłby Pan wielu relacji z innymi i mógł popracować nad urealnieniem swojej osoby, nie tylko we własnych oczach ale i innych ludzi. Mógłby Pan również nauczyć się przyjmować krytykę bez zadręczania się i zaniżania myślenia o sobie. Pewnie również zbudowałyby się jakieś dobre, przyjazne i wspierające relacje. Na NFZ trzeba popytać w Poradni Zdrowia Psychicznego o grupy terapeutyczne dla osób z nerwicami czy fobiami. Kolejkami nie ma co się przejmować, czas i tak minie, a warto poczekać. A czy ktoś Pana zobaczy? To znów przejaw lęku przed oceną, jak to będzie wyglądało w oczach innych. B.wiele osób na grupach terapeutycznych początkowo o tym mówi, ale to najczęściej mija po kilku pierwszych dniach. Powodzenia :)

Witam Pana,
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Przypuszczam, że również niska samoocena utrudnia
Panu funkcjonowanie w społeczeństwie.
Nieadekwatna samoocena, i brak wiary w swoje możliwości,
też negatywnie wpływają na wszystkie obszary Pana
funkcjonowania i sprawiają, że , tworzy Pan w umyśle wypaczony
obraz samego siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę
i lęk przed kontaktami z ludźmi.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać różnych
fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi, nazywany
fobią społeczną lub antropofobią.
Zaburzenia lękowe, w tym fobia społeczna
nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie
niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność,
hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku i nieustannie
przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia
ogromnym lękiem.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć lęk społeczny
i jego konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął leczenie,
psychoterapię, gdyż fobia ta może doprowadzić
do izolacji społecznej.
Dlatego zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Psychoterapia pozwoli Panu wzmocnić poczucie własnej
wartości dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl