Jak pozbyć się tego świąd skóry?

Witam. Mam problemy ze swędzeniem skóry w różnych miejscach najczęściej nogi od kostek do prawie końca, ręce od przedramion do barków, czasem plecy lub pośladki zawsze po kąpaniu i po spoceniu się lub czasem po potarciu czymś mam 27 lat i trwa to kilka dobrych lat kiedyś tego nigdy nie było a teraz nie mam pojęcia co może być i zawsze przy tym się denerwuje bardzo bo jest to nie do wytrzymania pomaga potarcie skóry ręka lub czymś innym ale na chwilkę i tak trwa to około 30min

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na Pańskie pytanie, chcielibyśmy zarekomendować wizytę u dermatologa. Swój problem opisuje Pan jako świąd rąk i nóg, który nasila się po kąpieli, zwilżeniu, spoceniu czy potarciu. Wydaje się, że są to objawy, które są dla Pana stresujące i utrudniają mocno funkcjonowanie. Dlatego też warto zastanowić się, czy może przyczyniają się do tego kosmetyki, których Pan obecnie używa, np. żel do kąpieli czy dezodorant. Może na początek trzeba spróbować czasowo wyeliminować lub zmienić niektóre elementy pielęgnacji skóry, aby sprawdzić czy ma to z nimi związek. Na pewno dermatolog ze swojej strony udzieli fachowej pomocy, wykonując odpowiednie badania skóry. Zapewne zleci także badania laboratoryjne, które pozwolą zbadać przyczynę problemu. Na podstawie całokształtu objawów i wyników badań będzie mógł przepisać odpowiednie leczenie, a objawy będą stopniowo zanikać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-alergie-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka-alergiczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.