Jak rozumieć ten wynik badań u mojej mamy?

witam , u mojej mamy stwierdzono anemie z niedoboru witaminy b12 i kwasu foliowego . Miała także robioną trepanobiosje . Prosze o interpretacje wyników : Komórkowość szpiku 100% . Topografia głowych linii hemopoezy rozchwiana M;E 3:1 . Linia mieloidalna z zachowanym dojrzewaniem do segmentów , bez istotnego "przesunięcia" szeregu granulcyta , z minimalnie zwiększonym odsetkiem form kwasochłonnych .Promielocytarna strefa przybeleczkowa punktowo tylko niekompletna . Nie stwierdza podwyższonego odsetka blastów CD117 ani nadmiaru patologicznych skupień mastocytów CD117 . Wysypy erytroidalne duże ,nieregularne , o zróżnicowanym składzie komórkowym , z silnym odmłodzeniem linii , z niewielką odnową megaloidalną , z minimalną dyserytropoezą dostrzegalną w biopsji. Megakariocyty CD61 proporcjonalnie do komórkowości szpiku ,z niewielką nieregularnością rozmieszczenia , o morfologii w granicach normy .Nieliczne odczynowe plazmocyty CD138 oraz małe limfocyty T CD3 i B CD20 ,rozproszone i tworzące dwie nie przybeleczkowe grudki . Zrąb przekrwiony , nie włóknieje (0) . Beleczki kostne bez istotnych zmian patologicznych . W biopsji - nie stwierdza sie histopatologicznych cech znaczącej patologii szpiku, mogącej stanowić podłoże zaburzeń : cechy pobudzenia hemopoezy, głownie linii erytroidalnej (zaskakujący i niejasny brak brak korelacji między znaczną hiperezynofilią obwodową i - tylko minimalną w trepanobioptacie) .
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Bartłomiej Grochot
82 poziom zaufania

Witam. Ten wynik należy interpretować w połączeniu z innymi badaniami. Na pewno w pobranym preparacie szpiku nie ma cech nowotworzenia. Biopsja ta nie wyjaśnia skąd we krwi obwodowej u pacjentki występuje wzrost eozynofili. Należy wynik skonsultować z hematologiem. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty