Jaka jest szansa na pojawienie się opryszczki?

Witam , w tą sobote napiłem się z kolegą który ma opryszczke z tej samej butelki ( jest szansa że na początku ja się napiłem a on po mnie, więc wtedy nie ma szans żebym miał opryszczke, ale niestety nie pamiętam). Jaka jest szansa że dostanę opryszczkę i w jaki sposób da się temu zapobiec aktualnie , żeby nie doprowadzić do tej opryszczki? Przyjmuje aktualnie rutinoscorbin na odporność ale nie wiem czy to już nie za późno i że "mleko się wylało" i nie da się nic zrobić.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opryszczka jest bardzo zaraźliwą chorobą, zwłaszcza jeśli dana osoba ma już pęcherzyki, które pękają. To w nich znajduje się płyn surowiczy, a w nim wirusy. Choroba rozprzestrzenia się bardzo łatwo, dlatego jeśli pił Pan z jednej butelki z kolegą, który posiada opryszczkę, to niestety istnieje ryzyko wystąpienia opryszczki również u Pana.

Przestrzeganie zasad higieny to jeden ze sposobów zapobiegania. Proszę również pamiętać, że leczenie wykazuje największą skuteczność, gdy jest zastosowane od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Jeśli tak się stanie, proszę niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-moze-sie-uaktywnic-opryszczka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zarazenia-opryszczka-poprzez-wspolne-jedzenie-i-picie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-opryszczka-przez-pocalunek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.