Kiedy wróci miesiączka po odstawieniu antykoncepcji?

Witam, 3 i pół miesiąca temu zrezygnowałam z antykoncepcji hormonalnej po 2 latach stosowania tabletek (najpierw tabletki, a na koniec plastry - to z powodu podwyższonego cholesterolu) i do tej pory nie dostałam okresu. Na pewno nie jestem w ciąży, ponieważ od tego czasu nie współżyłam. Moja ginekolog powiedziała mi, że z powodu tabletek mam podwyższony cholesterol, dlatego mam stosować plastry. Jednak one mi nie odpowiadały na co usłyszałam, że w takim razie już nic innego nie ma... Muszę znaleźć innego ginekologa, ale chciałam się dowiedzieć, dlaczego tyle czasu nie mam okresu?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej miesiączka może wystąpić z opóźnieniem, jednak to opóźnienie wynosi zazwyczaj około 2 tygodni... Być może powodem braku miesiączki u Pani są zaburzenia hormonalne (np. podwyższony poziom prolaktyny, choroby tarczycy) nie związane z antykoncepcją wcześniej stosowaną. Najlepiej byłoby, gdyby udała się Pani do ginekologa w celu dokonania diagnostyki braku miesiączki.

Co do wyboru antykoncepcji u Pani - bez względu na rodzaj aplikacji (tabletki, plastry, krążek dopochwowy) antykoncepcja hormonalna działa na tej samej zasadzie - podaje się egzogenne hormony, które działają na cały organizm kobiety. Powoduje to skutki uboczne niezależnie od tego, jak hormony dostają się do ciała człowieka. Jeśli plastry i pigułki Pani nie służą, to najprawdopodobniej nie powinna Pani stosować antykoncepcji hormonalnej. Niestety, nie wynaleziono dotąd idealnej antykoncepcji - skutecznej, wygodnej i nieszkodliwej...

Pozdrawiam!