Leczenie kanałowe we wczesnej ciąży

Leczenie kanałowe w ciąży. Jestem w 8tc. rozbolał mnie ząb ( 7 -ka) stomatolog dziś go zatruł za 2 tyg. mam rozpocząć leczenie kanałowe. Czy w tak wczesnej ciąży to jest bezpieczne? Samo leczenie, zatrucie zęba i znieczulenia? czy lepiej zaczekać do 12tc? Jak długo można chodzić z zatrutym zębem? Czy 7 ząb można leczyc w ciąży bezpłatnie bez względu na ilość kanałów do wypełnienia?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

NFZ refunduje leczenie kanałowe trzonowców ( do 3 kanałów ) - środek dewitalizujący może być utrzymany w zębie trzonowym 2 tygodnie - leczenie jest bezpieczniejsze niż stres związany z ewentualnym bólem w związku z zaostrzeniem zapalenia, ciąża to nie choroba - jedynie kontrolne zdjęcie rtg można wykonać dopiero po zakończeniu ciąży
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Leczenie tego zęba w ciąży jest bezpieczniejsze niż "chodzenie" ze stanem zapalnym w jamie ustnej oraz towarzyszącym mu bólem.
Środki znieczulające obecnie używane są bezpieczne dla płodu. Środek dewitalizujący może być w Pani zębie do 2 tygodni.
Będąc w ciąży może Pani leczyć zęby trzonowe w ramach NFZ, jednak aktualne informacje co do ilości kanałów uzyska Pani w informacji NFZ lub w gabinecie stomatologicznym świadczącym usługi w ramach NFZ.