Mam nieregularny okres i jestem bardzo owłosiona - czy tabletki mi pomogą?

Mam 17 lat. Od 11 roku życia zaczęłam miesiączkować. Tyle, że mój pierwszy okres trwał 2 miesiące! Później nie miałam miesiączki przez parę miesięcy następnie znowu się pojawiła na 2 tyg. Później kilka lat przerwy i dostałam ponownie tylko już normalnie 6-7 dni. W następnym miesiącu też było w porządku lecz teraz znowu nie miesiączkuje od 4 miesięcy. Zapisuje wszystko w notesie, żeby mieć jasność. I bardzo się tego obawiam. Jestem również bardzo owłosiona, we wszystkich miejscach na ciele. Depiluje się, ale np. na nogach, gdy odrastają mi włoski dostaję strasznego podrażnienia i nie tylko na nogach, tak samo mam ze strefami intymnymi. I muszę się depilować codziennie. Wydepiluje się rano i wieczorem już mi widać włoski) więc następnego dnia rano muszę powtarzać czynność. Jest to uciążliwe, bo gdy wyjdę na słońce bardzo mnie piecze i wychodzą mi czerwone punkty. Próbowałam się depilować depilatorem, woskiem no i maszynkami. Słyszałam, że na laser jeszcze jestem za młoda. Więc już nie wiem co mam z tym robić. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Twoje objawy wskazują na zaburzenia hormonalne. Ich skutkiem są nieregularne miesiączki oraz nadmierne owłosienie. Depilując je zwalczasz skutek, a nie przyczynę. Powinnaś się udać do dobrego ginekologa-endokrynologa, który podejmie się zdiagnozować Cię (a nie tylko przepisać tabletki na "uregulowanie miesiączki") i rozpocznie ewentualne leczenie. Na moje "oko" może być to PCOS.

Nie należy zaniedbywać takich schorzeń, gdyż oprócz doraźnych przykrych objawów mogą w przyszłości utrudniać zajście w ciążę czy przyczyniać się do powstawania innych, poważniejszych schorzeń.

Pozdrawiam serdecznie!