Mammografia cioci i moje obawy
Witam! Moja ciocia miała robione badanie mammogrficzne, ma 59 lat. Jej mama zmarła na raka piersi, więc chyba jest w grupie podwyższonego ryzyka. Wynik jej badania to: Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej w miejscu - wg tarczy zegarowej - godzina 12 są zwapnienia o średnicy 8 mm (i skala 4B), skala BIRADS 4. Informacje uzupełniające: zwapnienia inwolucyjne? DCIS? W piersi prawej zabrodawkowo: zagęszczenie o śr. 8 mm, skala BIRADS 0 - układ cieni? TUMOR MALIGNUM? Ciocia to jedyna osoba, która mi została, mama zmarła 3 lata temu na raka płuc, bardzo się martwię o ciocię. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu
Wyleczalność raka piersi

Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania
Witam!
Ciocia będzie wymagała dalszej diagnostyki. Możliwe jest zarówno, że są to zmiany łagodne, ale niestety mogą to być guzki o charakterze nowotworowym. Najprawdopodobniej zostaną wykonane biopsje opisywanych zmian, które zostaną ocenione przez patomorfologa, i na podstawie których będzie postawione ostateczne rozpoznanie.
Ocena w skali BI-RADS 4b świadczy o tym, że zmiana jest o pośrednim prawdopodobienstwie złośliwości (ok. 50% szans).
BI-RADS 0 oznacza, że zmiana wymaga kolejnych badań obrazowych, gdyż to badanie nie dało wystarczających danych dla oceny zmiany.