Menopauza w wieku 26 lat

Mam 26 lat i mam pytanie, czy w tym wieku można przechodzić wczesną menopauzę? Jak tak, czy można ja jakoś jeszcze wyleczyć?
Otóż objawów nie mam żadnych, okres mam skąpy i krótki, ale regularny, tylko mam brak pęcherzyków w jednym z jajników, natomiast w drugim jest ich dużo, ale są małe. Dodam jeszcze, że leczę wysoka prolaktynę i niski progesteron po 4 miesiącach brania tabletek d**** (hormon gestagenny) i b**** (lek stosowany w hiperprlatynemii) udało mi się zajść w ciąże, niestety ciąża obumarła. 6 miesięcy odczekaliśmy i od tamtej pory nie ma efektów, dlatego strasznie się teraz boję, ponieważ staramy się z mężem o dziecko.
Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Przedwczesną menopauzę rozpoznajemy, jeśli ma ona miejsce przed 40 rokiem życia. Najbardziej charakterystyczną dla menopauzy (zarówno tej "o czasie", jak i przedwczesnej), wczesną zmianą hormonalną jest wzrost poziomu FSH we krwi. Następnie spada poziom estrogenów. Miesiączki stają się zwykle nieregularne (rzadkie) i skąpe, aż całkiem zanikają. Pani objawy są jednak raczej związane z zaburzeniami hormonalnymi, na które Pani cierpi. Powinna Pani kontrolować, razem ze swoim lekarzem, poziom prolaktyny. Może Pani również poprosić o badanie stężenia FSH we krwi, jeśli niepokoi się Pani bardzo możliwością przedwczesnej menopauzy.
Pozdrawiam!