Morfologia krwi dziecka z niedoczynnością tarczycy

Proszę o interpretację wyników rocznej wnusi, jednocześnie nadmieniam, że wrodzoną niedoczynność tarczycy. Leukocyty 12,7 tys/ul, Erytrocyty 4,56/mln/ul, Hemoglobina 11,3 g/dl, Hematokryt 33.5%, MCV 73,5 fl, MCH 24,8 pg, MCHC 33,7 g/dl, Płytki krwi 427 ty/ul, Limfocyty 61,6%, Neutrocyty 17,5%, Monocyty 17,3%, Eozonofile 3,4 %, Bazofile 0,2%, Limfocyty 7,79 ty/ul, Neutrocyty 2,22 tys/ul, Monocyty 2,19 tys/ul, Eozynofile o,43 tys/ul, Bazofile 0,02 tys/ul, RDW 15,1%, PDW 9,2fl, MPW 8,9fl P-LCR 16,8%, PCT 3,8%.

KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Niestety nie przedstawiła Pani wartości referencyjnych (norm) dla laboratorium wykonującego badania. Normy różnych laboratoriów mogą się różnić, co nie raz ma znaczenie przy interpretacji wyników. Przedstawione wyniki odniosę więc do norm standardowych. Każde badanie powinno być również interpretowane w oparciu o wywiad chorobowy oraz badanie fizykalne. Wśród przedstawionych parametrów istnieje kilka nieprawidłowości. Pierwszym jest zwiększona liczba białych krwinek (leukocytów). W układzie białokrwinkowym nieprawidłowa jest także ilość monocytów. Takie zmiany mogą być związane np. z infekcją bakteryjną lub wirusową. W układzie czerwonokrwinkowym parametry takie jak hemoglobina oraz hematokryt znajdują się przy dolnej granicy normy, co w zależności od norm laboratoryjnych może sugerować już niedokrwistość. W układzie płytkowym, liczba płytek krwi jest nieco podwyższona co również może wynikać z infekcji. W opisanej sytuacji wskazana jest konsultacja pediatryczna z uwagi na liczne nieprawidłowości z badaniach dodatkowych. Przedstawione wartości koniecznie należy zestawić z normami laboratorium wykonującego badanie, a wynik należy przedstawić pediatrze, który zbada dziecko. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty