Mroczki w polu widzenia a odwarstwienie się siatkówki

Czym są tzw. mroczki pojawiające się w polu widzenia w postaci cieniutkich nitek, poruszające się wraz z gałką oczną? Jak można się ich pozbyć? Towarzyszą mi praktycznie od dziecka, zbytnio mi nieprzeszkadzają, czasem powodują dyskomfort, gdy patrze na jasne obiekty. Czytałem gdzieś, że jedną z przyczyn może być odwarstwienie się siatkówki. To prawda?

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Mroczki oceniane jako patologiczny objaw najczęściej związane są z zaburzeniami czynności siatkówki wynikającej np. z niedokrwienia, odwarstwienia, zaburzeń przepływu krwi itp. Czasem mogą pojawiać się bez zmian organicznych w oku, zwłaszcza po pionizacji i wynika to często z chwilowego zaburzenia przepływu krwi przez siatkówkę. Jeśli taki objaw występuje w spoczynku i dodatkowo zauważył Pan u siebie zaburzenia widzenia - wskazana jest konsultacja u okulisty wraz z badaniem dna oka.