Nadżerka i biała wydzielina z sutków

Dzień dobry, mam poważny problem. Mam 24 lata. Wykryto u mnie nadżerkę dużą. Pani ginekolog zaleciła mi zamrożenie nadżerki. Od niedawna pojawiło się białawe mleko z sutków. Czekam niecierpliwe na cytologię, niestety wyniki opóźniają się. Bardzo proszę mi napisać co mi jest? Czy to rak? Z góry bardzo dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rak szyjki macicy rozwija się przez ok. 20 lat od zakażenia wirusem go wywołującym (HPV- typy onkogenne). Zazwyczaj dotyka kobiety 40-50-letnie. Bardzo mało prawdopodobne więc, że ma Pani raka szyjki w tak młodym wieku. Wynik badania cytologicznego powinien wiele wyjaśnić. Nie należy od razu wymrażać nadżerki, jeśli nie wiemy jaki ma ona charakter - w większości przypadków mamy do czynienia z tzw. nadżerką rzekomą, czyli wywinięciem nabłonka kanału szyjki macicy na jej tarczę. Jest to zmiana fizjologiczna, ustępująca z czasem. W przypadku uwidocznionej nadżerki (czy raczej poprawnie nazwiemy taką zmianę erytroplakią), należy właśnie pobrać wymaz na cytologię i dalej postępować w zależności od wyniku- w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, trzeba będzie udać się na kolposkopię i ewentualnie pobranie wycinków z szyjki macicy.

Podsumowując, do rozpoznania zmian przedrakowych (o raku już nie wspomnę) jest jeszcze bardzo daleko, a Pani nadżerka najprawdopodobniej jest prawidłowym zjawiskiem. Proszę spokojnie oczekiwać wyniku badania cytologicznego i porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!