Nie wiedziałam, że jestem w ciąży, brałam lek alergiczny i piłam alkohol. Czy zaszkodziłam dziecku?

Nie wiedziałam, że jestem w ciąży, brałam niemal dwa miesiące tabletki T***, ponieważ jestem alergiczką, piłam również drinki, piwo, jednak nie upijałam się. Jestem teraz 3,5 miesiąca w ciąży, czy to będzie miało wpływ na rozwój dziecka? Bardzo się tego boję.
Mam 36 lat i bardzo nisko położone łożysko.
Chyba zaczynam panikować.
Jolanta

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak naprawdę dokładny wpływ większości leków na przebieg ciąży nie jest znany, nikt nie robi takich badań z oczywistych względów. Jedyne dane jakimi dysponujemy, to ciąże pacjentek, które lek zażywały. Dysponując takimi danymi nie sposób jednak odróżnić wpływu leku na ciążę od innych czynników, w tym losowych.
Lek, który Pani zażywała, nie jest kategorycznie zakazany u kobiet w ciąży. Generalna zasada jednak mówi, że w pierwszym trymestrze należy do minimum ograniczyć spożywanie wszelkich substancji czynnych, w tym alkoholu. Proszę jednak nie panikować, najprawdopodobniej wszystko będzie w porządku i urodzi Pani zdrowe dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!