Nieprawidłowy poziom glikemii na czczo u 44-latki

Pytanie do diabetologa - nieprawidłowy poziom glikemii na czczo. Badanie z krwi żylnej, w laboratorium. Rano na czczo - trzy kolejne badania (co miesiąc) 107, 108 i 111. Badanie po posiłku 2 godziny glukometrem - ok 105, 107. Osoba wysportowana, regularnie pływam, jeżdżę na rowerze, Nordic Walking, lekki trucht. BMI w normie (22,5), waga prawidłowa. Cholesterol i reszta OK. Żywienie zdrowe, kaloryczność odpowiednia. O czym może świadczyć nieprawidłowa glikemia czy to już stan przedcukrzycowy?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, występuje u Pani tak zwana nieprawidłowa glikemia na czczo. Tak, jest to stan przedcukrzycowy i należy wdrożyć pełna diagnostykę. Pomiar glukometrem nie jest odpowiedni do rozpoznawania cukrzycy. Należy wykonać OGTT. Pozdrawiam.