Nieprawidłowy poziom krzywej cukrowej

Stwierdzono u mnie nieprawidłową krzywą cukrową. Mam nadwagę, cukier na czczo 98. Po 2 h (obciążenie 75 g) - 160. Wypisano mi receptę na metforminę. Czy powinnam ją od razu zacząć przyjmować? Mam zawód dość spokrewniony z medycyną i zawsze uczono mnie, iż leczenie "pierwszego rzutu" w takim wypadku to zmiana trybu życia, żywienia, wprowadzenie aktywności fizycznej. Proszę o poradę. Dodam, iż profil lipidowy mam w normie, a ponadto ciśnienie mam "książkowe" (120/80).

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

proszę zlikwidować nadwagę, pozbyć się brzuszka o ile jest za duży i zastosować dietę niskich IG. Metforminę może Pani brać, w około 40% zabezpiecza ona przed rozwinięciem się cukrzycy a kiedy aktywność fizyczna i dieta poprawią wyniki będzie Pani mogła odstawić lek.

Pozdrawiam