Niespokojny sen u 3-tygodniowego niemowlaka - co to oznacza?

Witam! Od paru dni moja prawie miesięczna córeczka ma problemy ze snem. Ciężko zasypia i śpi bardzo niespokojnie. Bardzo często w czasie snu ma gwałtowne odruchy - jakby ją ktoś bardzo przestraszył lub poraził prądem. Często oddycha tak, jak dziecko, które dopiero skończyło histerycznie płakać, a zanosi się jeszcze i szlocha. Gdy się budzi, to od razu z wielkim płaczem, mimo że jest najedzona i ma sucho w pieluszce. Gdyby była dorosłą osobą, pomyślałabym - sądząc po jej reakcjach - że ma bardzo dużo stresu w życiu albo jest znerwicowana. Czy taki niemowlak może mieć problemy z nerwami? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Odbijanie powietrza po karmieniu piersi

Kiedy dziecko po karmieniu piersią będzie już najedzone, powinniśmy doprowadzić do tego, by mu się odbiło. Jak to zrobić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Witam!

Na bazie tego, o czym Pani napisała, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy niemowlę może mieć problemy z nerwami? Raczej nie, ale na pewno może przejawiać problemy neurologiczne.

Napadowy i trudny do uspokojenia płacz dziecka, o którym Pani wspomina, może świadczyć o kolce niemowlęcej, która pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia, czyli akurat na takim etapie rozwoju, w jakim znajduje się Pani córeczka.

Zwykle niepohamowany płacz jest wynikiem bólu brzuszka wywołanego niedojrzałością układu pokarmowego niemowląt i nadmiernym kumulowaniem się gazów. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych mlekiem matki, jaki i mlekiem modyfikowanym.

Maluszek z kolką niemowlęcą krzyczy, płacze, pręży się, podkurcza nóżki, wierzga, śpi niespokojnie i szybko się przebudza ze względu na odczuwany dyskomfort. Mogą wówczas pojawić się też tiki nerwowe, o których Pani wspomina.  

Proszę pamiętać, że w okresie niemowlęcym ma miejsce szybki przyrost masy tkanki mózgowej. Zmiany w układzie nerwowym to przede wszystkim mielinizacja włókien nerwowych oraz rozrost pól i okolic kory. Procesy te powodują wzrost dokładności i szybkości przewodzenia impulsów, co może przejawiać się w nieskoordynowanych odruchach u maluszka.  

Jeżeli tiki nie ustąpią, a objawy niespokojnego snu i histerycznego płaczu będą utrzymywały się przez dłuższy czas, radzę Pani udać się z dzieckiem do pediatry albo neurologa dziecięcego, który zbada dokładnie maluszka i będzie mógł stwierdzić, co mu dolega.

Życzę cierpliwości i pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty