Niespokojny sen u 3-tygodniowego niemowlaka - co to oznacza?

Witam! Od paru dni moja prawie miesięczna córeczka ma problemy ze snem. Ciężko zasypia i śpi bardzo niespokojnie. Bardzo często w czasie snu ma gwałtowne odruchy - jakby ją ktoś bardzo przestraszył lub poraził prądem. Często oddycha tak, jak dziecko, które dopiero skończyło histerycznie płakać, a zanosi się jeszcze i szlocha. Gdy się budzi, to od razu z wielkim płaczem, mimo że jest najedzona i ma sucho w pieluszce. Gdyby była dorosłą osobą, pomyślałabym - sądząc po jej reakcjach - że ma bardzo dużo stresu w życiu albo jest znerwicowana. Czy taki niemowlak może mieć problemy z nerwami? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Na bazie tego, o czym Pani napisała, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy niemowlę może mieć problemy z nerwami? Raczej nie, ale na pewno może przejawiać problemy neurologiczne.

Napadowy i trudny do uspokojenia płacz dziecka, o którym Pani wspomina, może świadczyć o kolce niemowlęcej, która pojawia się zazwyczaj około 3. tygodnia życia, czyli akurat na takim etapie rozwoju, w jakim znajduje się Pani córeczka.

Zwykle niepohamowany płacz jest wynikiem bólu brzuszka wywołanego niedojrzałością układu pokarmowego niemowląt i nadmiernym kumulowaniem się gazów. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych mlekiem matki, jaki i mlekiem modyfikowanym.

Maluszek z kolką niemowlęcą krzyczy, płacze, pręży się, podkurcza nóżki, wierzga, śpi niespokojnie i szybko się przebudza ze względu na odczuwany dyskomfort. Mogą wówczas pojawić się też tiki nerwowe, o których Pani wspomina.

Proszę pamiętać, że w okresie niemowlęcym ma miejsce szybki przyrost masy tkanki mózgowej. Zmiany w układzie nerwowym to przede wszystkim mielinizacja włókien nerwowych oraz rozrost pól i okolic kory. Procesy te powodują wzrost dokładności i szybkości przewodzenia impulsów, co może przejawiać się w nieskoordynowanych odruchach u maluszka.

Jeżeli tiki nie ustąpią, a objawy niespokojnego snu i histerycznego płaczu będą utrzymywały się przez dłuższy czas, radzę Pani udać się z dzieckiem do pediatry albo neurologa dziecięcego, który zbada dokładnie maluszka i będzie mógł stwierdzić, co mu dolega.

Życzę cierpliwości i pozdrawiam serdecznie